În perioada 08-12 septembrie 2021 la Cahul s-a desfășurat cea de-a VI-a ediție a Festivalului Internațional de Film Documentar MOLDOX. Cahulenii au avut ocazia să vizioneze 15 filme documentare care vorbesc despre problemele sociale, să participe la 5 discuții publice, sesiuni de întrebări și răspunsuri cu experți cineaști și să admire o expoziție de fotografie documentară. De asemenea, tinerii cineaști au participat la atelierele Moldox Lab, având ocazia să-și prezinte scurtmetrajele despre Cahul în ultima seară a Festivalului.
Primăria municipiului Cahul a susținut financiar și această ediție, fiind mereu parte a evenimentelor culturale și sociale care au loc în municipalitate.
Aducem sincere mulțumiri dlui Maxim Cîrlan și echipei sale pentru implicarea în schimbarea socială, dlui Vasile Ernu pentru moderarea evenimentului și voluntarilor implicați în desfășurarea cu succes a Festivalului Internațional de Film Documentar MOLDOX.
De asemenea, numeroșilor parteneri ai Festivalului: Svenska institutet, Embassy of the Republic of Moldova in the Netherlands, Deutsche Botschaft Chişinău, Centrul Naţional al Cinematografiei din Republica Moldova, akzente.md, Goethe-Institut Bucuresti, Swiss Cooperation in Moldova, Startup City Cahul, Friedrich-Ebert-Stiftung, Romanian Cultural Institute, One World Romania, Balkan Documentary Center, Thessaloniki International Film Festival, B2B DOC, SA Cahulpan, Festivalul Strugurilor Timpurii - Au Gust, 7Days, Moldova.org, ziuadeazi.md, Tvr Moldova etc.