Pe 26 aprilie, în incinta Palatului de Cultură „N. Botgros”, a fost inaugurată Expoziția de arte vizuale „Punct vernal”, ediția I. Organizatorii acestui eveniment sunt Primăria municipiului Cahul în colaborare cu Școala de Arte Plastice pentru Copii și Palatul de Cultură „N. Botgros”.

Tatiana Romaniuc, viceprimarul municipiului Cahul, alături de dl Ion Ciuta, directorul Școlii de Arte Plastice pentru Copii au mulțumit participanților la expoziție, menționându-i cu o diplomă de participare.

Expoziția găzduiește picturile artiștilor cahuleni, precum Pavel Cornogolub, Constantin Parvana, Ion Ciuta, Daniel Donici, Olga Georgiu, Diana Poroșenco, Ecaterina Ciusova, Ion Berdilă, Natalia Ariton, Elena Ivanov, Vasilisa Zaicova, Veaceslav Ciusov și Marcel Manoli. Expoziția va putea fi vizitată de iubitorii de artă până pe 8 mai.