În această perioadă de criză a refugiaților A.O. ”Pro-Lumina”, în parteneriat cu Primăria Municipiului Cahul, a primit o donație generoasă din partea Organizației ”Verein Humanitare Nothilfe Ukraine” și a Conducerii Catonului St. Gallen din Elveția.
Au fost donate îmbrăcăminte pentru adulți și copii, articole de igienă personală și sanitară, alimente, pături, saltele, saci de dormit și alte lucruri de necesitate urgentă pentru oamenii în nevoie. O parte a acestor lucruri a fost deja distribuită prin Celula de criză a Primăriei municipiului nostru dar și prin voluntarii A.O. ”Pro-Lumina”. Vom continua distribuirea acestor bunuri în acest timp, pentru a acoperi nevoile peste tot unde este necesar.
Mulțumim donatorilor pentru generozitatea darurilor oferite și ne rugăm ca Dumnezeu să ne dea protecția lui în aceste vremuri dificile.