În această dimineață, a avut loc mitingul consacrat Zilei Victoriei. Primăria municipiului Cahul, Consiliul Raional Cahul, deputați, consilieri municipali și raionali, colective a diferitor întreprinderi și instituții de stat și veterani au depus flori la memorialul ,,Focul Veșnic”. În cadrul activității, Primarul municipiului Cahul Dl Nicolae Dandiș, a subliniat importanța pentru memoria colectivă de a vorbi despre consecințele acelui război mondial pentru umanitate, rolul liderilor actuali, de orice nivel pentru a asigura pacea în lume. A menționat de asemenea că în municipiul Cahul mai avem cinci veterani în viață, cărora le datorăm respect și susținere. Seara, în Piața Horelor, va avea loc un concert susținut de Alex Calancea Band dedicat Zilei Victoriei și Zilei Europei care, va finaliza cu focuri de artificii.