Ieri, 23 iunie, a avut loc vizita de lucru în municipiul Cahul a Ambasadorului Uniunii Europene în Republica Moldova, dl Peter Michalko, șeful Delegației UE în Republica Moldova și a dnei Magdalena Müller-Uri, şef secţia operaţiuni Delegaţia UE. Primarul municipiului Cahul dl Nicolae Dandiș a purtat o discuție cu dl Ambasador referitor la proiectele care se derulează, inclusiv proiectele pe care le avem pe agenda orașului etc. Vizita a continuat în incinta Universității de Stat „B.P.Hasdeu” unde s-a desfășurat video-conferința cu bibliotecarii din raionul Cahul unde, de asemenea, au fost prezentate proiectele realizate cu suportul UE în regiune. De asemenea, în sala festivă a Universității de Stat „B.P.Hasdeu”, elevi, studenți, reprezentanții GAL-urilor locale au avut o întrevedere cu șeful Delegației UE, primarul municipiului Cahul, reprezentanții Programului UE4Cahul unde au discutat despre programele și oportunitățile de finanțare europeană (dl Alexandru Pelivan), proiectul Startup City Cahul (dna Corina Andronic), proiectul Abilitarea cetățenilor în regiunea de sud ( dna Silvia Strelciuc) ș.a. Un alt punct important de pe agenda vizitei a fost turul în Parcul Central „Grigore Vieru”, care este renovat cu asistența Uniunii Europene, documentându-se cu stadiul lucrărilor executate. Pe lângă prezentarea stadiului lucrărilor de modernizare a parcului de către echipa programului( PNUD Moldova), dl Ambasador alături de dl Primar au avut ocazia să joace tenis de masă cu tinerii profesioniști ai Școlii Sportive Nr. 1. Vizita a continuat la Grădinița nr.8 „Prichindel” care în cadrul programului EU4Moldova: Regiuni-cheie și UNICEF Moldova a recepționat materiale didactice, jocuri cognitive, echipament tehnic și mobilier necesar instituției. De asemenea, cu suportul Uniunii Europene lucrările de renovare (acoperiș, fațadă, sistem de încălzire) a grădiniței au demarat recent. Vizita Delegației Uniunii Europene în regiunea Cahul s-a încheiat cu întrevederea cu beneficiarii unor proiecte implementate în cadrul Programului EU4Moldova: Regiuni-cheie.