În data de 30 aprilie, a avut loc jurizarea și premierea participanților în cadrul concursului „Salvează Planeta”. La concurs au participat 7 echipe formate din tineri din cadrul mai multor instituții de învățământ din municipiul Cahul.

Au fost selectate trei cele mai creative, originale și fezabile soluții de prevenire a poluării mediului care au fost premiate. Primăria municipiului Cahul se implică activ în promovarea și susținerea inițiativelor tinerilor în domeniul protecției mediului înconjurător. La concursului „Salvează Planeta”, autoritățile locale au oferit 5 ceasuri smart pentru echipa desemnată cu locul I.

Concursul „Salvează Planeta” a fost implementat de către Primăria Municipiului Cahul, în parteneriat cu A.O. Perspectiva, cu suportul Ministerului Educației și Cercetării al Republicii Moldova și Agenției Naționale pentru Tineret.