Fulgi, flori și amintiri frumoase au fost aduse, azi, de ziua de naștere a poetului Gr. VIERU la bustul lui în parcul ce, de asemenea îi poartă numele. Cuvinte emoționante au fost rostite de către primarul mun. Cahul, dl Nicolae Dandiș, dna Elena Daud, șefa Oficiului teritorial al Cancelariei de Stat, dl Ionel Novac, consul al României la Cahul, șeful DGI Cahul, dl Valeriu Baban. În semn de omagiu pentru poetul Gr.Vieru, la depunerea de flori au fost prezenți reprezentanții instituțiilor din subordinea Primăriei, grădinițe, școli de artă și sport, Centrul de Creație a Copiilor Miorița, Palatul de Cultură „Nicolae Botgros”, instituțiile de artă din municipiu, Teatrul Muzical-Dramatic B.P.Hasdeu, aparatul Primăriei, precum și consilieri municipali. Un omagiu artistic a fost adus poetului și prin cea de a IV-a ediție a Concursului de artă plastică Viereana, dar și un medalion literar-muzical, susținut la Palatul de Cultură de către discipolii Studioului teatral Masca și ai Școlii de arte M.Cebotari.