La 1 februarie, în incinta Consiliului raional Cahul, s-a desfășurat Forumul Internațional de Afaceri, eveniment organizat de către Camera de Comerţ şi Industrie a Republicii Moldova, în cooperare cu Centrul Enterprise Europe Network, Primăria municipiului Cahul, Consiliul raional Cahul și alte consilii raionale din sudul ţării, importanţi factori de decizie internaţionali, inclusiv autorităţi publice şi organizaţii de susţinere a business-ului, și este parte a celei de-a XVII-a ediţie a Expoziţiei Naţionale “FABRICAT ÎN MOLDOVA”, care se desfăşoară în perioada 31 ianuarie – 04 februarie 2018, pe teritoriul Centrului Internaţional de Expoziţii „Moldexpo” SA, mun. Chişinău.
Forumul de afaceri este o platformă importantă pentru dinamizarea relaţiilor comercial-economice şi stabilirea parteneriatelor de afaceri între companiile din Republica Moldova şi ţările din Uniunea Europeană, regiunea Dunării, bazinul Mării Negre, Comunitatea Statelor Independente, regiunea CEFTA, etc.

Obiectivul evenimentului a fost de a promova imaginea regiunii de sud a ţării, precum şi a economiei locale drept o destinaţie atractivă pentru dezvoltarea afacerilor şi plasarea investiţiilor.

Primarul municipiului Cahul, dl Nicolae DANDIȘ, a mulțumit tuturor persoanelor și instituțiilor implicate în organizarea evenimentului și a menționat importanța organizării acestui forum la Cahul, în capitala de sud a țării, pentru a valorifica oportunitățile existente în zonă, în același timp să oferim răspunsuri concrete potențialilor investitori, ce facem noi pentru a determina interesul pentru zona noastră, despre stabilitatea politică, politici fiscale, calitatea cadrului legal, securizarea investițiilor, transparență, integritatea și corectitudinea factorilor de decizie de la nivel național pînă la nivel local.

La evenimentul moderat de Dl Sergiu Harea, președintele Camerei de Comerț și Industrie a R.Moldova, au mai participat: Secretarul general de stat al Ministerului Economiei și Infrastructurii Dna Iulia Costin, Dl Vasile Plămădeală, reprezentantul Delegației UE în R.Moldova, Dl Ionel Novac, consul, Consulatul General al României la Cahul, întreprinderi din Republica Moldova şi de peste hotare (România, Belarus, Ucraina, Azerbaidjan, Iran, Turcia), reprezentând diverse sectoare precum: agricultura, industria agro-alimentară, tehnologii informaţionale şi comunicaţii, textile, sectorul construcţiilor, energie regenerabilă, sectorul automotiv, industriile creative, etc.

Forumul s-a finalizat cu o sesiune de întrevederi bilaterale de afaceri menite să dezvolte relaţiile comerciale şi parteneriatele internaţionale.