La data de 25 iunie curent, la Cahul a avut loc cel mai mare forum economic pentru tineri ,,Educatia si motivarea economica a tinerilor din Cahul’’, implementat de ,,AIESEC Cahul” în parteneriat cu Primăria municipiului Cahul și finanțat de Ministerul Tineretului și Sportului al Republicii Moldova.

Forumul a fost axat pe activități prioritare ca: dezvoltarea spiritului antreprenorial în rândul tinerilor, sesiuni motivaționale în inițierea unei afaceri, prezentarea cadrului legal prin care tinerii antreprenori pot să deschidă o afacere și premierea ideilor câștigătoare a concursului ,,Concepte de idei de afacere”, organizat în perioada 22 aprilie - 11 mai curent, prin oferirea a 3 premii în valoare de 12 000 lei, 10 000 lei și 8 000 lei.

În deschiderea evenimentului, preşedintele ,,AIESEC Cahul”, dl Ion Mocanu, și-a exprimat încrederea că acest forum, tinde să fie un factor important în susținerea și motivarea economică a tinerilor din muncipiul Cahul care vor să deschidă o afacere, și prin organizarea a astfel de activități, se va dezvolta spiritul antreprenorial în regiunea de sud a țării.

La rîndul său, dna Tatiana Romaniuc, viceprimarul municipiului Cahul, a adus sincere mulțumiri organizatorilor și tinerilor care și-au propus să transforme ideile creative în produse reale, menționînd că tinerii sunt o resursă foarte importantă pentru orice economie și stat, iar pentru a reduce numărul acestora care pleacă peste hotare, este important și necesar de a le oferi oportunități de dezvoltare aici, la noi în țară.

Agenda evenimentului a inclus două sesiuni motivaționale și una pe partea legală, livrate de către Vali Rotaru, fondatorul bizz.md – platformă online care te ajută să crești afacerea ta în fiecare zi, Sergiu Lisenco, reprezentant CEDA (Centrul pentru Educaţie Antreprenorială şi Asistenţă în Afaceri) și Vasile Advahov, proprietarul ,,Eli Cafe” din Cahul.

La fel, a fost prezentant studiul (sondajul economic) de radiografie privind percepţia tinerilor din raionul Cahul referitor la iniţierea unei afaceri, elaborat de către AIESEC Cahul cu suportul Magenta Consulting, în urma căruia, urmează a fi pregătit un document de politici de susținere a antreprenoriatului, care prevede acțiuni de facilitare a activităților de antreprenoriat desfășurate de tineri la nivel local, care va fi înaintat spre aprobare Consiliului Municipal Cahul.

La final, au fost anunțați cei trei cîștigători a a concursului ,,Concepte de idei de afacere”, locul I – Diana Mititelu (12 000 lei), locul II – Andrei Marineac (10 000 lei) și locul II – Eugenia Botezat (8 000 lei).

Menționăm că acest forum a fost organizat în cadrul proiectului „Educația și motivarea economică a tinerilor din Cahul”, implementat de ,,AIESEC Cahul” în parteneriat cu Primăria Municipiului Cahul și finanțat de Ministerul Tineretului și Sportului al Republicii Moldova.