Festivalul Internațional de Muzică Clasică CRESCENDO, ediția a IX-a, s-a încheiat pe 05 septembrie, cu un Concert de Gală, ce a încântat publicul cu muzică clasică veritabilă. Pe parcursul a patru seri, cahulenii au avut parte de o serie de concerte unde au răsunat cele mai renumite și frumoase arii, în interpretarea celor mai buni muzicieni. Concertul a fost organizat în aer liber, unde au evoluat cele mai notorii orchestre din țară, precum Orchestra Simfonică Națională a Companiei Publice „Teleradio-Moldova”, Orchestra Filarmonicii Nationale "Serghei Lunchevici" și Orchestra de Tineret Europeană a Filarmonicii Municipale Cahul, alături de care au participat invitaţii speciali pianistul Alexandr Palei (SUA), Maestrul Eugen Doga, dirijorii Gheorghe Mustea, Mihail Agafița, Igor Ersak, Valeriu Patic, Nicolae Dohotaru,. Ediția din acest an a fost de asemenea susținută de Primăria municipiului Cahul în colaborare cu Filarmonica Municipală Cahul. Nicolae Dandiș, primarul municipiului Cahul a mulțumit directorului-artistic și Prim-dirijorului Rotilă Ilie Croitoru, care este mereu deschis pentru a aduce muzica clasică melomanilor din sudul țării, moderatorilor Constantin Rusnac, Natalia-Moraru Vasilcău și tuturor artiștilor, care au creat un spectacol de excepție. Parteneri ai festivalului au fost compania Teleradio Moldova, Ambasada Germaniei la Chișinău, Biroul de Cooperare al Elvetiei, Asociația Perspectiva. Evenimentul a fost transmis live la TV Moldova 2.
Suntem în așteptarea ediției jubiliare din anul viitor.