În perioada 4-7 iulie a.c., în Piața Independenței din municipiul Cahul a avut loc un eveniment excepțional pentru viața culturală a localității și țării noastre, dar și la nivel internațional – Festivalul Internațional de Folclor „Nufărul Alb”, ediția a XVI-a, 2019.
Acest eveniment organizat de către Primăria municipiului Cahul, odată la 2 ani, lansat încă în anul 1989, a reușit să scrie o pagină de istorie importantă în domeniul folclorului. Și în acest an, am avut participanți din peste 10 țări cu cele mai reprezentative colective artistice din: Republica Moldova, România, Ucraina, Lituania, Belarus, Georgia, Turcia, Portugalia, Macedonia, Bulgaria, Franța.
Primăria municipiului Cahul aduce mulțumiri delegațiilor oficiale și colectivelor artistice din țările participante, partenerilor și instituțiilor implicate, cu care s-a reușit să se organizeze patru zile de sărbătoare, cu promovarea tradițiilor, multă veselie și prietenie la Cahul – capitala de sud a R.Moldova.