Pentru al doilea an consecutiv, în municipiul Cahul a fost organizat Festivalul ,,Familia este Totul’’ , desfăşurat în perioada 15-21 mai.

Programul acţiunilor culturale organizate a inclus mai multe activităţi: spectacolul de teatru „Împăratul imbrobodit”, flash-mob, pictură în Plain-air, concurs de desen pe asfalt, melodii de suflet, film artistic, starturi vesele „Mama, Tata şi Eu facem sport mereu”. Participanţii la concursuri au fost premiaţi cu diplome şi cadouri de preţ.

Totodată, în cadrul festivalului a avut loc înregistrarea solemnă a cuplurilor care au fost felicitate de către primarul municipiului Cahul, dl Nicolae Dandiş şi deputatul în Parlamentul Republicii Moldova, dna Elena Bacalu.
Festivalul a fost încheiat cu un concert cu participarea interpretului EL RADU, urmat de hora de sărbatoare.

Scopul evenimentului a fost consolidarea valorilor familiei şi sensibilizarea importanţei acesteia in societate.

Primaria municipiului Cahul mulţumeşte pentru susţinere AO,,Pro Lumina’’, AO,,Perspectiva’’, Oficiul Stării Civile Cahul, Teatrul Republican Muzical-dramatic ,,Bogdan Petriceicu Hasdeu’’, CCC,,Mioriţa’’, Muzeul Ţinutului Natal, Şcoala de sport Nr. 1, Ansamblul folcloric model ,,Roata norocului’’ din s. Andruşul de Sus, Fanfara model din s. Slobozia Mare.
De asemenea, Primăria municipiului Cahul aduce mulţumiri sponsorilor activităţii starturi vesele: SA,,Modernus’’ şi Agenţiei de Turism ’’Profitur-Com’’.