Sîmbătă, 3 februarie, echipa Școlii Sportive nr.1 din municipiul Cahul, participanta la Campionatul Moldovei de volei în rândul fetelor născute în 2009 și mai tinere. Cahulenii au găzduit pe teren propriu colegii din echipa ,,Speranța” (Chișinău). Meciul greu, care a durat exact două ore, s-a încheiat cu o victorie de 3:1 pentru oaspeți. Fetele noastre și-au ratat șansa în al treilea set, nereușind să fructifice câteva momente avantajoase. Lipsa de experiență, care este atât de necesară în meciurile echipelor de calificare egală, a afectat.

"Mai trebuie să muncim din greu și să mergem mai departe. Există un proces normal de antrenament și vom căuta rezerve de consolidat în cadrul echipei, dar sunt convinsă că există. Majoritatea jucătorilor noștri, cu o dorință puternică, au oportunități excelente de a deveni jucători de volei de înaltă clasă". - a declarat imediat după meci Aliona Hartion, antrenorul superior al echipei Școlii Sportive nr.1 din municipiul Cahul.