Miercuri, 30 ianuarie, în incinta Școlii Sportive Nr.1 din municipiul Cahul a avut loc un eveniment de transmitere către cele două școli sportive din localitate, a echipamentului și inventarului sportiv (pentru mai multe tipuri de sport practicate în Cahul) achiziționat în cadrul Proiectului “Tinerii în acțiune” implementat de Agenția de Cooperare Transfrontalieră și Integrare Europeană din mun. Cahul în parteneriat cu Primăria municipiului Cahul și autorități locale din Ucraina, cu suportul financiar al Uniunii Europene, Programul de Sprijin și Cooperare Teritorială (EaPTC) în comun cu Autoritatea de Management a Programului EaPTC - GIZ. Prezent la eveniment, împreună cu mai mulți sportivi și antrenori, Primarul municipiului Cahul, Dl Nicolae Dandiș, a menționat : «Subliniez importanța acestui proiect pentru tinerii din Cahul, derulat și pe parcursul anului trecut, prin mai multe activități, competiții internaționale cu participarea echipelor din Cahul care au căștigat aproape tot ce se putea cîștiga, mai ales că în 2018, municipiul Cahul a avut și statutul de Capitală a Tineretului. Acest echipament și inventar sportiv va contribui esențial la crearea condițiilor și motivarea sportivilor de a obține performanțe, reprezentînd destoinic localitatea și țara la diferite competiții sportive. Este unul din puținele proiecte din domeniul sportului implementate în ultimii ani în Cahul, cu prietenii noștri din Ucraina, fapt pentru care evident, vreau să mulțumesc în primul rînd UE și echipei proiectului, managerului de proiect, directorul Agenției de Cooperare Transfrontalieră și Integrare Europeană din mun. Cahul, dl Valeriu Ajder ».