Echipa națională de Taekwondo a Republicii Moldova, formată din 22 de persoane dintre care 18 sportivi și 4 oficiali a participat în perioada 21-26 iulie la campionatul European 2021, găzduit de Federația Rusă. Sportivii au participat în 6 probe de competiție, dând dovadă de insistență, perseverență și disciplină. Orașul Cahul se poate mândri cu rezultate extraordinare. Încă din prima zi a competiției, Marin Cristian a deschis palmaresul succesului cu o medalie de aur la centurile color individual proba tehnică. Două medalii de argint a obținut sportivul Movilă Andrei la două probe diferite la centurile color individual proba tehnică și proba luptă individual. Dunas Florin, discipol al antrenorului Dunas Nicolae, a reușit cu dibăcie și bucurie sa ia medalia de aur la proba lupa individuală excepțională la centuri Negre astfel devenind unicul campion european la juniori. Federația Națională de Taekwondo GTF aduce sincere mulțumiri selecționatei sportivilor care au muncit în sălile sportive din orașul Cahul, ghidați și antrenați de instructorul lor. Primăria municipiului Cahul le urează sportivilor noștri sincere felicitări pentru acest rezultat remarcabil, mult succes în continuare și curaj pentru a aduce cât mai multe medalii. Dl Nicolae Dandiș, Primarul municipiului Cahul, a avut o întrevedere împreună cu sportivii și antrenorul Dunas Nicolae în care i-a felicitat și le-a adresat doar cuvinte de laudă.