În municipiului Chișinău s-a desfășurat finala Campionatului Moldovei la volei pentru fete, cu vârsta sub 14 ani. La competiţii au participat 8 echipe finaliste ale şcolilor şi cluburilor sportive din R. Moldova. Scopul acestor competiţii a fost popularizarea şi dezvoltarea probei de volei și determinarea celor mai puternice echipe pentru completarea lotului Național.

Învingătoare și premiante au devenit următoarele echipe: locul I – ,,Speranța” (Chișinău), locul II – echipa Școlii sportive №12 (Vadul lui Vodă), locul III – echipa Școlii sportive №1 (Cahul).

Titlul „Cea mai bună voleibalistă de blocaj” a fost acordat cahulencei Anastasiei Stanciuc, care, împreună cu Daria Hariton și Daria Țurcanu în componența echipei Naționale a Moldovei cu vârsta sub 14 ani, vor participa la Balcaniada din Albania în luna iulie 2024.
Reamintim, că echipa Școlii Sportive nr.1, antrenori Aliona și Evghenii Hariton, acționează sub egida și cu sprijinul Primăriei municipiului Cahul.
Adresăm sincere felicitări tinerelor sportive, le dorim succese mari în continuare și noi performanțe!