Discipolii Centrului pentru copii „Machidon School& AMAkids Cahul” au făcut istorie la Olimpiada Internațională, desfășurată online, „Abacus și Vedic Maths-2024” din India (ediția a V-a), unde au cîștigat 9 medalii – 3 de aur, 4 de argint și 2 de bronz.

Centrul Machidon School & AMAkids Cahul, unde se studiază aritmetica mintală, este singurul centru din Republica Moldova participant la această prestigioasă competiție, alături de peste 3000 de copii din India, Singapore, Tailanda, SUA, Germania, Franța, Italia, Kosovo și multe alte țări.

Apropo, este foarte plăcut, că 6 dintre cei 11 cahuleni au reușit să se claseze în fruntea competiției, fiecare concurând la un nivel diferit.

Participînd la asemenea evenimente, copii noștri promovează nu numai Сentrul „Machidon School & AMAkids Cahul”, dar și imaginea municipiului și a țării, făcându-ne mândri de talentul și perseverența lor.

Felicitări câștigătorilor noștri în categoria „Campion absolut”:

Locul 2 - Veronica Mihailov (nivelul JR2);
Locul 2 - Cristian Nicolae (nivelul SR2).
„Campion”:
Locul 2 - Vladislav Pugaciov (nivelul JR2).
„Premiul I”:
Locul 1 - Alexandru Rotari (nivelul JR1);
Locul 2 - Cristian Nicolae (nivelul JR2);
Locul 3 - Darius Andrei Butuliga (nivelul SR1).
„Premiul II”:
Locul 1 - Veronica Mihailov (nivelul JR1).
„Premiul III”:
Locul 1 - Cristian Nicolae (nivelul JR1);
Locul 3 - Alexandru Stoga (nivelul JR2).
„Premiul de consolare”:
Nika Rotari, Daria Garciu,Taisia Colța, Stanislav Maldur și Mădălina Șeremet.

P.S.Un asemenea succes, micii matematicieni cahuleni, au mai înscris în decembrie anul trecut, când au câștigat 12 medalii în cadrul Olimpiadei Internaționale (online) „AMAkids Internațional” din Cipru. Felicitându-i pe copii și oferindu-le, atunci, cadouri, primarul Nicolae Dandiș și-a exprimat admirația pentru tot ceea ce reușesc tinerii cahuleni, și la nivel local, și la nivel internațional, ei fiind și viitorul municipiului nostru. Cu toții, sunt la înălțimea speranțelor, a menționat domnul primar.