Joi,30 iulie, în incinta Primăriei oraşului Cahul a avut loc deschiderea oficială a proiectului „Construcţia mini-terenului de fotbal cu gazon sintetic al Şcolii Sportive nr.2 din oraşul Cahul”.
Scopul proiectului îl reprezintă promovarea şi sporirea performanţelor sportive la nivel local şi regional. În cadrul proiectului, care se va derula în perioada 02 iunie 2016 - 30 octombrie 2016, vor avea loc o serie de activităţi menite să creeze un mediu favorabil pentru dezvoltarea şi aplicarea capacităţilor sportive ale cetăţenilor oraşului Cahul: Construcţia mini-terenului de fotbal cu gazon sintetic, Tabăra Sportivă de Vară, campionatul orăşenesc de fotbal între instituţiile preuniversitare dn oraş, concursul „O familie Sportivă”.
Prezent la eveniment, dl Nicolae Dandiş, Primarul oraşului Cahul a declarat: „Infrasctructura sportivă a oraşului Cahul este slab dezvoltată, cauzele acestui fapt sunt atît lipsa resurselor financiare cît şi lipsa iniţiativelor locale în acest domeniu. Prin proiectul „Construcţia mini-terenului de fotbal cu gazon sintetic al Şcolii Sportive nr.2 din oraşul Cahul” va fi creat şi amenajat un teren de fotbal care va revigora viaţa sportivă din oraş şi va oferi posibilitatea tuturor amatorilor de fotbal să practice acest sport.
Vreau să mulţumesc donatorului: Ministerului Afacerilor Externe al Republicii Polone cît şi tuturor partenerilor: Federaţia Moldovenească de Fotbal, Centrul CRAION „Contact Cahul”, Şcoala Sportivă nr.2 din oraşul Cahul, Asociaţia raională de Fotbal pentru implicarea în realizarea acestui proiect în oraşul Cahul”.
Proiectul „Construcţia mini-terenului de fotbal cu gazon sintetic al Şcolii Sportive nr.2 din oraşul Cahul” este co-finanțat de către programul polonez de cooperare pentru dezvoltare al Ministerului Afacerilor Externe al Republicii Polone, în cadrul programului „Fondul de Granturi Mici” al „Centrului de Informare pentru Autorităţile Locale din Republica Moldova”, implementat de către Solidarity Fund PL.

mini teren parteneri