Ieri, 10 decembrie 2019, Primarul municipiului Cahul, Dl Nicolae Dandiș, a avut o întrevedere cu o Delegației fiind dl. Alexander Kleibrink, responsabil de Republica Moldova, în cadrul Ministerului Federal de Dezvoltare Economică (BMZ), responsabilul de R.Moldova, din partea Ministerului Afacerilor Externe, Dl Timur Cetin, reprezentantul Ambasadei Germaniei la Chișinău Dl Achim Mortier, Dna Claudia Meseck (managerul pe țară pentru Ucraina și R.Moldova al KfW) și Dl Sergiu Guțu, oficiul KfW din Chișinău, reprezentanții GIZ, Dna Valentina Pleșca, Dl. Andrei Tocaru și Dna Oana Vodita.
În cadrul discuției au fost abordate aspectele ce țin de implementarea proiectelor cu asistență germană dar și din partea UE pe domeniul apă și canalizare. Dl Primar a prezentat acțiunile întreprinse de municipalitate și a subliniat domeniile în care mai avem nevoie de susținere financiară pentru rezolvarea unor probleme cu care se confruntă comunitate. Edilul a mulțimit oficialilor germani pentru suportul acordat și a accentuat importanță încrederii și rolului pe care îl are administrația locală în implementarea transparentă și calitativă a acestor proiecte. Ulterior, delegația a vizitat Stația de captare, Stația de tratare și Stația de epurare, unde urmează să se facă investiții.