În scopul cunoașterii experienței avansate și a practicilor de succes, politicilor publice și planurilor de lucru în sfera culturii, inclusiv în domeniul digitalizării și inovării, o delegație oficială din municipiul Cahul s-a aflat, în perioada 16-18 iunie, anul curent, într-o vizită de studiu la Cluj-Napoca, România. Au fost vizitate un șir de instituții culturale, cu o experiență bogată și interesantă – Palatul Copiilor, BT Arena (Sala Polivalentă), Opera Națională Română din Cluj-Napoca, Teatrul Național „Lucian Blaga”, Colegiul de Muzică „Sigizmund Toduță”, Cluj Innovation Park, Casa de Cultură a Studenților etc.
Delegația, organizată în cadrul proiectului EU4Culture și condusă de viceprimarul mun. Cahul Tatiana Romaniuc, a fost alcătuită din specialiștii Primăriei mun. Cahul, precum și conducătorii instituțiilor culturale din municipiu, iar cunoștințele acumulate în timpul vizitei de studiu vor fi utile în procesul de implementare a Strategiei de dezvoltare culturală a municipiului Cahul.
Mulțumim Primăriei municipiului Cluj-Napoca și instituțiilor vizitate pentru colaborare, deschidere și ospitalitate!