Cursul de acordare a primului ajutor, cu prezența obligatorie a întregului personal ce intră în contact direct cu copiii s-a desfășurat și în cadrul creșei-grădiniță nr. 2 „Licurici”, nr.5 „Clopoțel”, nr.9 „Scufița roșie”, nr.14 „Spicușor” din mun. Cahul și „Garofița” din s. Cotihana.

Căpitanul serviciului intern SMURD împreună cu colegii săi au efectuat cursul care are drept scop informarea și instruirea angajaților instituțiilor timpurii în tehnicile de prim ajutor. Astfel, în perioada septembrie-octombrie 2020, Cursul de acordare a primului ajutor se desfășoară în toate grădinițele din municipiul Cahul.

Această acțiune este realizată de Primăria municipiului Cahul, la inițiativa dnei viceprimar Bădin Stella, în colaborare cu AO „Pro-Lumina”.

Siguranța copiilor este prioritatea noastră!