Dragi cahuleni,

Tradițional, ca niște buni gospodari, majoritatea cetățenilor, primăvara fac curățenie în spațiile verzi, în curtea caselor, blocurilor, plantăm arbori și flori, etc. Vreau să vă îndemn să ne implicăm cu toții, dacă dorim cu adevărat să avem un oraș mai curat, mai amenajat. Pentru ca să ne organizăm mai bine și să reușim, vă rog să nu lăsați aceste acțiuni de organizare chiar în săptămîna Paștelui, inclusiv acțiuni de salubrizare la cimitir, etc. Mereu trebuie să-și asume cineva rolul de organizator în orice curte, să stabilească o zi și oră concretă cînd să iasă majoritatea și să-și salubrizeze curtea și terenurile aferente acestora, spațiile de interes public, etc. Instituțiile educaționale și întreprinderile să-și organizeze acțiuni de salubrizare pe teritoriu și spațiile aferente lor. Primăria municipiului Cahul prin întreprinderile municipale și serviciile sale, va asigura evacuarea deșeurilor și va ajuta cu alte resurse în funcție de posibilități și necesități.

Atunci cînd veți organiza astfel de acțiuni, vă rugăm să ne comunicați în timp util, despre timpul organizării și despre ce aveți nevoie (transport, saci, etc) ca să știm cu ce putem să vă ajutăm, la tel: 0299 21541

Vă mulțumesc anticipat pentru receptivitate și implicare.

Cu respect,

Nicolae DANDIȘ