În perioada 30 octombrie – 01 noiembrie 2015 a avut loc Cupa Ucrainei la Taekwon - Do ITF, 2015 la Cernăuţi. Din cadrul Federaţiei Naţionale de Taekwon-Do au participat 34 de sportivi printre care şi Clubul Sportiv de Taekwon-Do „Dinamic” din oraşul Cahul cu 14 sportivi.
Cu acest prilej, astăzi, 2 noiembrie 2015, Primarul oraşului Cahul Dl. Nicolae Dandiş a avut o întrunire cu echipa Clubului Sportiv de Taekwon-Do „Dinamic” în cadrul căreia Edilul oraşului i-a felicitat pe sportivii clubului pentru rezultatele obţinute în cadrul competiţiei.
     “Mă bucur să ştiu că sportivii din Cahul au arătat performanţe remarcabile şi au înscris rezultate impresionante în cadrul acestor competiţii. Aceştia încă o dată au demonstrat tuturor că în ciuda faptului că suntem un oraş mic, dăm dovadă de un potenţial enorm şi talente mari. Ne mîndrim cu sportivii noştri care duc renumele oraşului Cahul şi în afara graniţelor ţării şi care sunt un model demn de urmat, promovînd principiile şi valorile unui mod de viaţă sănătos. Vă felicit pentru reuşitele excepţionale şi vă doresc să aveţi parte doar de victorii în cariera voastră şi să nu uitaţi că o minte sănătoasă există doar într-un corp sănătos. De asemenea, vreau să aduc felicitări antrenorului echipei şi părinţilor sportivilor pentru efortul şi munca depusă în formarea acestor sportivi ” a specificat Primarul oraşului Cahul Dl. Nicolae Dandiş.
     Sportivii s-au clasat pe locul 2 în clasamentul general, întorcîndu-se acasă cu Cupa pentru locul doi, cu 6 medalii de aur, 9 medalii de argint şi 16 medalii de bronz.
Sportivii au obţinut următoarele merite:
Ribacov Gheorghe - (instructorul echipei)
Diligul Mihail
locul I la proba tehnică (individual)
Lemnaru Vitalie
locul I la proba tehnică (individual)
Turculeț Ion
Vidrașco Vlad
Tecuci Dragoș
Duduș Elena
locul III la proba lupte (individual)
locul II la proba lupte (echipe)