Astăzi, în incinta Centrului de Șah din Cahul a fost organizat pentru prima dată Cupa Primarului orașului Cahul la jocul de dame, ediția 2016.

La competiție au participat 23 persoane (diferite vîrste), dintre care primele 8 persoane clasificate după rezultatele obținute le-au fost acordate premii banești.

Primarul orașului Cahul, Dl Nicolae Dandiș a înmînat câștigătorului competiției, Dl Ermurachi Andrei - Cupa Primarului orașului Cahul la jocul de dame, mulțumind tuturor participanților, sponsorilor pentru interesul tot mai mare față de acest sport și în special persoanelor implicate în organizarea competiției - Dl Tudor Pascal și Nicolai Filin.

Activitatea a fost organizată de către Primăria Orașului Cahul în parteneriat cu Asociația de Șah Cahul.