Clipe de neuitat au fost duminică, 6 octombrie, la Palatul de Cultură „Nicolae Botgros” din municipiul Cahul, unde s-a desfășurat „Concertul de suflet”, organizat de Alianța „Femeile Moldovei”, într-un proiect sprijinit de „European Endowment for Democracy”. Publicul a fost încântat de poezie, dans și cântec într-un eveniment special dedicat femeilor din sudul Moldovei, aducând momente unice, pline de emoție și bucurie, într-o atmosferă caldă și vibrantă.

– Femeile Moldovei este o platformă prin care dorim să subliniem și să consolidăm rolul femeii în societate, oferindu-le încrederea necesară pentru a deveni mai puternice și împlinite. Femei mai harnice, capabile și puternice decât moldovencele nu există. Mă mândresc că sunt una dintre ele, – a declarat la deschiderea evenimentului Iana Stanțieru, fondatoarea Alianței „Femeile Moldovei”.

Pe scenă au strălucit renumita trupă de pop-opera „Brio Sonores”, ansamblul de dans sportiv „Codreanca”, interpreta de muzică ușoară Laura Roșca din Cahul și corul de copii al Școlii de Muzică „M. Cebotari” din mun.Cahul. Concertul a fost prezentat cu eleganță de Nicolae Jelescu și Radmila Popovici, aducând un plus de căldură evenimentului.

În aplauzele furtunoase ale publicului, primarul municipiului Cahul, Nicolae Dandiș, a mulțumit organizatorilor pentru minunatul concert și a oferit artiștilor buchete de flori.
Părerile spectatorilor despre eveniment au fost la fel de entuziaste:
Svetlana A.: Mulțumim, Femeile Moldovei! Azi la Cahul a fost un eveniment care a adus multe emoții pozitive. Super concert!
Larisa N.: Felicitări organizatorilor, prezentatorilor pentru versurile superbe și, desigur, artiștilor, care ne-au lăsat emoții și dispoziție pozitive!
Maria T.: Foarte frumos a fost concertul! Mulțumim mult pentru buna dispoziție.
Elena J.: Felicitări Femeilor Moldovei pentru evenimentul care a încărcat cu energie doamnele și domnișoarele din zona de sud a Moldovei. Bravo!
Tatiana R.: Bravo, Femeile Moldovei, super eveniment de suflet! Respect organizatorilor și primăriei municipiului Cahul!

Evenimentul a fost o adevărată sărbătoare pentru toți cei prezenți, oferind un prilej de a celebra femeile și talentele locale.