Duminică, 28 ianuarie, cahulenii au comemorat victimele Holocaustului - milioane de evrei, de toate vîrstele masacrați de regimul nazist în timpul celui de al Doilea Război Mondial. La monumentul din mun.Cahul, au fost rostite discursuri cu privire la acele tragice evenimente și au fost depuse flori.

Viceprimarul mun. Cahul dna Tatiana Romaniuc și-a exprimat solidaritatea cu cei care și-au pierdut rudele și apropiații în ghetoul dislocat, în perioada 1941-1944, la Cahul, a subliniat importanța memoriei și a eliminării din societate a oricăror încercări de instigare la ură pe criterii de etnie și rasă. La miting au participat locuitori ai municipiului, elevi și profesori, reprezentanți ai Comunității Evreiești din municipiu, precum și directoarea Comunității Evreiești din Republica Moldova.