Miercuri, 9 noiembrie 2016, în sala de festivități a Liceului Teoretic „Ion Creangă” a avut loc audierea publică cu privire la analiza bugetului 2015, din cadrul  proiectului „Şcoala Mea”, implementat de Centrul Expert-Grup, partenerul regional fiind Asociația "DIALOG" din Cahul.

Prezent la eveniment, Primarul orașului Cahul, dl Nicolae Dandiş, a mulțumit conducerii școlii pentru participarea în cadrul acestui proiect, apreciind promovarea transparenței și implicarea părinților în administrarea instituției.

La fel, a menționat și despre importanța unei audieri publice într-o instituție, implicarea elevilor în procesul decizional și inclusiv cooperarea autorităților locale cu școlile.

Primăria oraşului Cahul susţine Liceul „Ion Creangă” în realizarea activităților sale și acordă tot suportul necesar, contribuind la dezvoltarea domeniului educației la nivel local și regional.