Astăzi, 31 ianuarie 2020, Primarul municipiului Cahul, Dl Nicolae Dandiș, s-a întâlnit cu Bratu Tudor, elev al Școlii Sportive Specializate de Haltere din mun. Cahul, în scopul menționării acestuia pentru performanțele deosebite obținute în cadrul Campionatului Europei de Haltere (locul II la categoria de greutate 81 kg), în or. Eliat, Israel. Dl Primar l-a felicitat pentru rezultatele remarcabile, oferindu-i o diplomă de merit și un premiu financiar. De asemenea, Dl. Nicolae Dandiș i-a dorit multă baftă la următorul Campionat Mondial, care va avea loc la București în luna martie 2020 și, pe viitor, o carieră sportivă de succes. De menționat este faptul că, Școala sportivă specializată de Haltere din Cahul, înființată în anii 60, este prima instituție de acest gen din țară, iar sportivii și antrenorii, care au practicat acest sport, au adus, de-a lungul timpului, o serie de victorii Republicii Moldova la campionatele internaționale.