La data de 6 mai 2017, în incinta Școlii Sportive nr.1 din municipiul Cahul, s-a desfășurat Campionatul la baschet ,,Cupa Victoriei", consacrat aniversării a 72-a a Victoriei asupra fascismului în cel de-al doilea război mondial.

În cadrul campionatului au participat următoarele echipe de tineri din cadrul instituțiilor de învățământ din municipiul Cahul: Universitatea de Stat ,,B.P.Hasdeu" din Cahul, Colegiul ,,Iulia Hasdeu", Școala Profesională nr.1, Liceul Teoretic ,,P.Rumeanțev", Liceul Teoretic ,,Dimitrie Cantemir", Liceul Teoretic ,,Mihai Eminescu" și Liceul Teoretic ,,Ioan Vodă".

În urma unei lupte strînse, învingătoare în cadrul competiției a devenit echipa liceului teoretic ,,Ioan Vodă". Pe locul II s-a clasat echipa liceului teoretic ,,P. Rumeanțev", iar pe locul III - echipa Colegiului ,,Iulia Hasdeu" din Cahul.

Campionatul a fost organizat de către Primăria Municipiului Cahul în parteneriat cu administrațiile instituțiilor de învățământ din municipiul Cahul. Participanții au fost menționați cu diplome și cadouri simbolice.