Conform programului acțiunilor culturale, cu ocazia Hramului municipiului Cahul, astăzi, 21.11.2017, după serviciul divin de la Catedrala Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil, în Piața Horelor, de la orele 10.30, s-a desfășurat programul artistic „Cahul, fii binecuvântat”, susținut de tinerele talente ale municipiului. Iar la 11.30 a avut loc binecuvântarea cahulenilor de un Sobor de preoți ai Catedralei.
Au venit cu mesaj de felicitare pentru cahuleni, Primarul municipiului Cahul Dl Nicolae Dandiș, Deputații Parlamentului Republicii Moldova Dna Elena Bacalu și Dl Anatolii Gorilă.
Totodată cahulenii și oaspeții muncipiului au putut vizita expoziția de lucrări ale elevilor Școlii de Arte Plastice, ale discipolilor Centrului de Creație a Copiilor „Miorița”, precum și a meșterilor populari.