Astăzi, dna Iuliana Cantaragiu, Ministrul Mediului al Republicii Moldova a efectuat o vizită de lucru la Cahul. Dl Nicolae Dandiș, primarul municipiului Cahul, a avut o întrevedere cu dumneaei și cu cîțiva primari de orașe din regiunea de sud, care sunt implicați în proiectul de creare a unui sistem integrat de management al deșeurilor, construirea unui poligon regional, stații de transfer, dotare tehnică. Proiectul fiind finanțat de Banca Europeană de Investiții. Au fost de acord cu toții că trebuie de actualizat cît mai repede studiul de fezabilitate care să fie aprobat de localitățile implicate, iar ulterior trecut la executare. După întrevedere, primarul municipiului Cahul a invitat-o pe Dna Ministru să-i prezinte zona Lacului Sărat, unde i-a vorbit despre blocajul și indiferența autorităților centrale mai mulți ani față de acest proiect de importanță națională, probleme cu concesionarea zăcământului, cadrul legal neclar, resursele etc.
I-a comunicat că este necesar de a face un studiu de fezabilitate mai amplu cu soluțiile posibile și că avem nevoie de susținere în implementarea acestor soluții. De asemenea s-au discutat mai multe aspecte privind protecția mediului, plantarea mai multor arbori, planificarea și atragerea de fonduri pentru curățarea lacurilor, râurilor, activitatea instituțiilor din subordine în teritoriu, etc. Dna Ministru ne-a asigurat de susținere pentru a găsi în comun soluții optime la aceste probleme.

ls2