Astăzi, 9 iunie, s-a desfășurat Gala celor mai buni elevi și studenți ai municipiului Cahul - 2019, unde au fost menționați elevii și studenții, laureații celei de a treia ediții:

Hagioglo Alexandrina - Liceul Teoretic „Ioan Vodă” din Cahul,
Gheorghiu Nadejda - Liceul Teoretic „Ioan Vodă” din Cahul,
Noni Iustina - Liceul Teoretic „Ioan Vodă” din Cahul,
Nicu Alina - Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” din Cahul,
Nucă Daniela - Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” din Cahul,
Șerepera Alexandr - Liceul Teoretic „Dimitrie Cantemir” din Cahul,
Moraru Nicoleta - Universitatea de Stat „B.P.Hasdeu” din Cahul,
Gricenco Dana - Universitatea de Stat „B.P.Hasdeu” din Cahul,
Zaharia Dumitru - Universitatea de Stat „B.P.Hasdeu” din Cahul.

Câștigătorii titlului pentru 2019 sunt:
Cel mai bun student - Bodlev Cristina, Universitatea de Stat „B.P.Hasdeu” din Cahul,
Cel mai bun elev - Balteanu Sorin, Liceul Teoretic „Ion Creangă” din Cahul.
Toți laureații au primit diplome de participare și premii financiare a cîte 1000 lei, elevilor fiindu-le acordate și locuri în taberele de odihnă din România în cadrul programului ARC al Ministerului pentru Românii de Pretutindeni, prin intermediul Consulatului General al României la Cahul ( E.S. Consul General Anca Corfu, partener al evenimentului), iar învingătorilor concursului - diplome de excelență și cîte 12000 lei. Premiile au fost decernate de dl Nicolae Dandiș, Primarul municipiului Cahul (la inițiativa căruia se organizează acest concurs) și dl Anatolie Gancea, managerul filialei Băncii Comerciale Române la Cahul, care i-au felicitat pe laureați, pe părinții și profesorii lor, pentru aceste rezultate. Menționăm că cei selectați în baza dosarelor și interviului, au performanțe la mai multe olimpiade de diferit nivel (municipale, raionale și naționale), reușită academică, cunoașterea limbilor străine, o cultură generală înaltă, activitate extracurriculară bogată și publicații științifice.