Astăzi, 8 octombrie 2021, municipiul Cahul s-a înfrățit cu municipiul Constanța. În cadrul unui eveniment festiv, primarul municipiului Cahul, dl Nicolae Dandiș a semnat Acordul de înfrățire dintre localitățile noastre cu dl Vergil Chițac, primarul municipiului Constanța, document aprobat anterior de ambele consilii municipale. Au participat la eveniment și viceprimarul dna Stella Bădin, consilieri municipali, Episcopul Veniamin al Basarabiei de Sud, conducători de instituții educaționale și culturale din Cahul. Delegația a avut o discuție sinceră cu mai mulți reprezentanți ai instituțiilor din Constanța, despre propunerile și perspectivele de cooperare, care urmează incluse în curând într-un plan de acțiuni comun. Ulterior, delegația a făcut o vizită și Arhiepiscopului Tomisului ÎPS Teodosie și la alte instituții importante din Constanța, unde am fost primiți cu mare ospitalitate. Mulțumim dlui Primar, Consiliului municipal Constanța și instituțiilor vizitate pentru deschiderea și prietenia creată în interesele ambelor comunități, invitându-i cu mare drag la Cahul. Doamne ajută!