Astăzi, 28 aprilie, la București, în Parlamentul României, Primarul municipiului Cahul, Dl Nicolae Dandiș, avut o întrevedere cu Președintele Camerei Deputaților, Dl Ludovic Orban. În cadrul întîlnirii, s-a discutat despre memorandumul de suport (semnat anul trecut) din partea Guvernului României privind realizarea proiectului de reparație capitală a căminului nr.3 a Universității de Stat “B.P.Hasdeu” din Cahul, cu cinci etaje din centrul localității noastre, cu un buget necesar de cca 2 mln euro (modalitatea de realizare a lui), alte potențiale proiecte pentru Cahul în diverse domenii, despre formele de suport în domeniul sănătății, necesitatea aprobării unor bugete și programe de granturi gestionate de misiunile diplomatice pe proiecte concrete pentru instituțiile și comunitățile locale, inclusiv crearea cadrului legal de suport financiar (cofinanțare din bugetul național al României) a proiectelor realizate de către autoritățile locale care au acorduri de înfrățire, alte propuneri de îmbunătățire a instrumentelor și politicilor de asistență, viziune, comunicare și planificare în diverse domenii. Dl Primar a mulțumit României și instituțiilor sale, pentru deschiderea și suportul frățesc pe care îl acordă necondiționat Republicii Moldova și personal dlui Președinte Ludovic Orban, pentru receptivitate și dorința aprofundării relațiilor bilaterale, urîndu-i în preajma sărbătorilor pascale, sănătate, înțelepciune și multe realizări frumoase, spre binele tuturor românilor oriunde s-ar afla. Doamne ajută!