Astăzi, 27 august 2021, în Piața Independenței a avut loc mitingul festiv dedicat celor 30 de ani de independență a Republicii Moldova. Cu prilejul acestei sărbători, dl Nicolae Dandiș, primarul municipiului Cahul; dl Ion Groza, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, dna Anca Corfu, consul general al României la Cahul; reprezentantul Guvernului în teritoriu, dl Igor Șevcenco și reprezentanți ai asociațiilor de veterani au venit cu un cuvânt de felicitare pentru cahuleni și oaspeţii municipiului. La festivitate au fost prezenți viceprimarii municipiului Cahul, dna Tatiana Romaniuc și dna Stella Bădin, consilieri municipali și raionali, veterani, reprezentanți ai Episcopiei Basarabiei de Sud și ai serviciilor desconcentrate în teritoriu.

Sărbătoarea a continuat cu depunerea de flori la bustul lui ,,Ștefan cel Mare și Sfânt’’, alături de alți reprezentanți și instituții de stat.

La mulți ani, Republica Moldova!