Astăzi, 27 august 2020, sărbătorim deja al 29-lea an de independenţă. Cu prilejul acestei sărbători, Primăria municipiului Cahul a început momentul festiv pe Piața Independenței cu intonarea imnului Republicii Moldova și cuvântul de felicitare al Primarului municipiului Cahul dl Nicolae Dandiș. Prezența consilierilor municipali și raionali, Inspectoratului de Poliție, Brigăzii a 3-a Infanterie Motorizată “Dacia”, veteranilor care au participat la asigurarea integrității teritoriale a Republicii Moldova și a cetățenilor a subliniat rolul pe care îl are independența pentru stat. Participarea colectivelor Palatului Culturii ,,Nicolae Botgros’’ din mun. Cahul a fost o parte a momentului festiv de astăzi. Sărbătoarea a continuat cu depunerea de flori la bustul lui ,,Ștefan cel Mare și Sfânt’’, alături de alți reprezentanți și instituții de stat.

La mulți ani, Republica Moldova!