Astăzi, 17 iunie 2021, a avut loc evenimentul solemn de premiere a celor 21 de participanți, în cadrul concursului „Cel mai bun elev” și „Cel mai bun student”, ediția V-a. Gazda evenimentului a fost Universitatea de Stat „B. P. Hasdeu”. La Gala de premiere au participat 14 elevi și 7 studenți:
Costeva Anastasia - Liceul Teoretic ,,Dimitrie Cantemir’’ din Cahul,
Roman Mihail - Liceul Teoretic „Ioan Vodă” din Cahul,
Angel Galațanu - Liceul Teoretic „Ion Creangă” din Cahul,
Pascal Irina - Liceul Teoretic ,,Mihai Eminescu’’ din Cahul,
Nucă Larisa - Liceul Teoretic „Ioan Vodă” din Cahul,
Nichiforeac Evelina - Liceul Teoretic „Ion Creangă” din Cahul,
Calcea Ana-Victoria - Liceul Teoretic ,,Mihai Eminescu’’ din Cahul,
Gheorghiu Angela - Liceul Teoretic „Ioan Vodă” din Cahul,
Colodeeva Alexandra - Liceul Teoretic ,,Dimitrie Cantemir’’ din Cahul,
Ghenciu Cristina - Liceul Teoretic ,,Dimitrie Cantemir’’ din Cahul,
Raicu Victoria - Colegiul Industrial-Pedagogic „Iulia Hasdeu” din Cahul,
Capraru Arina - Colegiul Industrial-Pedagogic „Iulia Hasdeu” din Cahul,
Luțic Maria-Magdalena - Colegiul Industrial-Pedagogic „Iulia Hasdeu” din Cahul,
Butmalai Valentina - Universitatea de Stat „B. P. Hasdeu” din Cahul, Facultatea de Economie, Inginerie și Științe Aplicate,
Bejan Tatiana - Universitatea de Stat „B. P. Hasdeu” din Cahul, Facultatea de Științe Umaniste,
Porumb Ion - Universitatea de Stat „B. P. Hasdeu” din Cahul, Facultatea de Economie, Inginerie și Științe Aplicate,
Chiricuța Doinița - Universitatea de Stat „B. P. Hasdeu” din Cahul, Facultatea de Economie, Inginerie și Științe Aplicate
Stavila Cristian - Universitatea de Stat „B. P. Hasdeu” din Cahul, Facultatea de Economie, Inginerie și Științe Aplicate
Moisei Maria - Universitatea de Stat „B. P. Hasdeu” din Cahul, Facultatea Drept și Administrație Publică
Toți laureații au primit diplome de merit, premii financiare a câte 1000 lei și flori. Învingătorii concursului, Marius Miron, elev al Liceului Teoretic ,,Ion Creangă” și Cristina Seu, studentă a Universității de Stat ,,B. P. Hasdeu” din Cahul, au fost premiați cu suma de 12 000 lei fiecare. Premiile au fost decernate de dl Nicolae Dandiș, Primarul municipiului Cahul și Dl Anatolie Gancea, Managerul Filialei BCR la Cahul. În acest an, un agent economic, fondatorul SC „Feramenta SRL”, Nicolae Costileanu, s-a alăturat inițiativei de a premia învingătorii cu câte o bicicletă.
Dl Nicolae Dandiș a felicitați pe laureați, pe părinții și profesorii lor, pentru rezultatele academice și extracurriculare frumoase, subliniind faptul că toate eforturile și munca depusă sunt cu siguranță în cele din urmă apreciate. Rectorul Universității de Stat „B. P. Hasdeu”, dl Sergiu Cornea, de asemenea, s-a alăturat cu un mesaj de felicitare.
Primarul municipiului Cahul, dl Nicolae Dandiș a adus mulțumiri sponsorului fidel BCR Cahul, care pentru al V-lea an consecutiv este alături, și Feramenta SRL pentru implicare și susținerea premianților.
Feramenta SRL Nicolae Costileanu