Antreprenorii din regiunile Cahul și Ungheni vor beneficia de granturi în valoare de 14.000 – 24.000 euro fiecare. Noul apel de propuneri în valoare totală de până la 300.000 euro vine să dezvolte sectorul privat din ambele regiuni-cheie.
Asistența financiară va fi alocată pentru achiziționarea de echipamente, bunuri, lucrări și servicii în scopul dezvoltării afacerilor, pentru promovarea modelelor de economie circulară, crearea de noi locuri de muncă, sporirea atractivității regiunilor-cheie pentru noi investiții.
Granturile sunt acordate de Uniunea Europeană, în cadrul Programului „EU4Moldova: Regiuni-cheie”, finanțat de UE și implementat de PNUD și UNICEF.
European Union in the Republic of Moldova Primăria Municipiului Cahul Primăria municipiului Ungheni #EU4Moldova #EU4Cahul #EU4Ungheni