În data de 7 august strada Mihai Viteazul a fost impracticabilă pe motiv că angajații Întreprinderii Municipale Gospodăria Comunal Locativă Cahul și Serviciul  de Salubrizare și Amenajare a Teritoriului au început curățirea strazii, a ierbii și a copacilor crescuți la voia întîmplării.  Zeci de angajați cu sape, foarfece, lopeți și tehnică  grea au început munca de cu zori.

În total au activat 36 de persoane, astfel ca intrarea în careva străzi ce anterior era problematică să fie rezolvată pînă la data de 27 august 2015, de Ziua Independenței.

Această porțiune de drum a ajuns într-o situație  mai mult decît rea, fiind impracticabil atît carosabilul cît și trotuarul.

Nicolae Dandiș , primarul orașului Cahul dorește ca orașul să devină nu doar unul curat ci și unul european.  Primarul orașul s-a expus pe marginea situației critice ÎM „Apă Canal”  cît și asupra nivelului scăzut a Prutului.