Săptămîna aceasta lucrătorii din cadrul Primăriei oraşului Cahul împreună cu asistenţii sociali au început distribuirea ajutoarelor umanitare acordate de Guvernul României.
Cu această ocazie, Primarul oraşului Cahul, dl Nicolae Dandiş a declarat: „Vreau să mulţumesc în numele Primăriei oraşului Cahul, Consiliului orăşenesc Cahul cît şi al meu personal Guvernului României şi poporului român pentru generoasa donaţie şi pentru grija ce o poartă familiilor nevoiaşe din oraşul Cahul şi Republica Moldova în ansamblu. Este un ajutor bine venit și mult apreciat în ajunul sărbătorilor de Paști. Vreau să asigur că aceste colete vor fi distribuite către toţi beneficiari din oraşul Cahul”.

n oraşul Cahul, de acest ajutor urmează să beneficieze 351 de persoane care au grad de dizabilitate sever din copilărie
Valoarea totală a celor 20.000 de colete acordate, cu titlu gratuit, de Guvernul României ţării noastre este de 400.000 euro.