Produse alimentare neperisabile , fructe  și dulciuri  pentru femeile și copiii refugiați din Ukrainala Cahul, Republica Moldova au fost distribuite de Asociația Eurocentrica din România, în cadrul proiectului „Laskavo prosymo! Ajutor pentru refugiații de război din Ucraina”.

Produsele au ajuns și vor ajunge în continuare la cei circa 50 de copii și 100 de adulți aflați în prezent în centrele de primire organizate de Celula de Criză instituită de Primăria Municipiului Cahul.

Recepția și distribuirea produselor la Cahul au fost organizate de Celula de Criză, cu implicarea primarului Nicolae Dandis și consilierei locale Svetlana Ciobanu.

Produsele au fost achiziționate pe plan local în Cahul cu ajutorul unei sponsorizări în valoare de 4000 RON (16000 MDL) furnizate de compania Trident Pharma din România.