La 30 martie, carabinierii Unității militare 1045 din Cahul a Departamentului Trupelor de Carabinieri al MAI, au organizat o activitate de salubrizare a rîului Frumoasa din mun.Cahul, într-un sector care, din păcate, unii cetățeni aruncă deseori deșeurile. Deși de nenumărate ori acel sector a fost curățat, lipsa de responsabilitate și indiferența față de mediul în care trăim a unor cetățeni, dar și din motiv că nu au fost identificați, avem aceste realități. Primarul municipiului Cahul, propune instalarea unei camere video pe acel perimetru pentru a putea identifica făptașii și sancționați respectiv. Primăria municipiului Cahul adresează sincere mulțumiri carabinierilor din Cahul și conducătorului lor Dl Țîmbalist Ghenadie pentru implicarea în aceste lucrări și în același timp face apel către toti locuitorii municipiului ca pînă la sărbătorile de Paște să se implice în salubrizarea curților blocurilor locative și terenurile aferente acestora, solicitîndu-ne suportul tehnic unde este necesar pentru evacuarea deșeurilor.