La 20 septembrie, la Bârlad (România), Primarul municipiului Cahul, Dl Nicolae Dandiș și Primarul municipiului Bârlad, Dl Dumitru Boroș, au semnat Acordul de asociere și colaborare dintre Municipiul Cahul și municipiul Bârlad. Cooperarea vizează mai multe domenii, însă prioritar, este axată pe elaborarea și implementarea proiectelor transfrontaliere comune în cadrul Programului bilateral de asistență europeană România-Republica Moldova, care în curând urmează să fie lansat. Astfel au fost discutate și decise principalele teme și potențiale proiecte eligibile, de interes pentru ambele municipalități, cu șanse de finanțare din partea Uniunii Europene, care acum trebuie să fie scrise și aplicate. De asemenea, edilii au abordat și alte tipuri de activități care vor fi organizate în comun pentru o colaborare fructuoasă între ambele comunități.