În cadrul programului Bugetare Participativă, ediția II-a, implementat cu suportul financiar al Primăriei municipiului Cahul și suportul teoretic și practic pentru dezvoltarea abilităților în scrierea proiectelor al AO „Pas cu Pas regiunea Sud”, a fost finalizat proiectul ”Dotare, Formare, Salvare” implementat de grupul de inițiativă al IP Colegiul de Medicină Cahul. Proiectul a avut ca scop amenajarea unui centru educațional de instruire și simulare medicală. Cu suportul Primăriei municipiului Cahul, AO "Pas cu Pas Regiunea Sud", instituției și beneficiarilor acesteia au fost procurate materiale și echipamente similare condițiilor de spital. Echipamentele au fost repartizate în cadrul Centrului Educațional de Simulare în Medicină(CESIM) și cabinetelor preclinice din instituție și stau la baza formării și dezvoltării abilităților practice ale viitorilor asistenți medicali.