A doua zi a Forumului Național al Școlilor de Muzică, organizat pe 2 octombrie la Universitatea de Stat „B. P. Hasdeu” din Cahul, a reunit profesori, manageri și experți din domeniul învățământului artistic din 50 de școli de arte/muzică din circa 25 de raioane ale țării, pentru a analiza politicile educaționale curente și de perspectivă.
Evenimentul a avut ca punct central prezentarea raportului de analiză a politicilor educaționale în domeniul învățământului artistic din Republica Moldova, susținut de dna Clipaci Diana.

Participanții au discutat rezultatele lucrului în grupuri și au redactat o serie de propuneri concrete pentru îmbunătățirea reglementărilor din acest sector. Dezbaterile s-au concentrat pe prezentarea rezoluției care stabilește direcțiile prioritare pentru implementarea actelor normative în învățământul artistic.

Concluziile finale au fost agreate de către toți participanții la forumul Național al Școlilor de Muzică. Printre punctele rezoluției finale se numără:

1.Susținerea reformelor în învățământul artistic
Comunitatea educațională și-a exprimat sprijinul pentru continuarea ajustărilor reglementărilor din domeniu, în concordanță cu necesitățile curente.
2.Propuneri pentru modificarea Codului Educației
Au fost formulate propuneri de amendare a legii pentru învățământul artistic, printre care se numără excluderea funcției de acompaniator și echivalarea gradelor în specialitățile artistice și extrașcolare.
3.Regulamentul-tip al școlilor de artă
Forumul a propus modificări privind aspectele administrative, precum instituirea unui cont separat pentru instituții, ajustarea orarului lecțiilor și salarizarea personalului în zilele de odihnă, inclusiv introducerea funcției de șef de secție cu remunerare suplimentară.

Concluziile includ angajamente ferme din partea comunității educaționale de a continua aceste demersuri prin propuneri scrise, online și prin întâlniri regulate, pentru a asigura aplicarea eficientă a reformelor discutate.

Participanții s-au angajat, totodată, să elaboreze modele financiare care să eficientizeze structura sistemului educațional artistic. Organizatorii își doresc ca acest eveniment să aibă o continuitate și să se desfășoare și anul viitor, consolidând colaborarea între instituțiile de învățământ artistic și contribuind la dezvoltarea acestui sector esențial pentru cultura și educația din Republica Moldova.

Participanții la Forum consideră că prima ediție a a acestui eveniment a decurs cu succes și exprimă mulțumiri Primăriei municipiului Cahul și Școlii de Muzică „Maria Cebotari” din Cahul, dar și față de finanțatorul acestui eveniment, Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova din Guvernul României.

Proiectul – Forumul Național al Școlilor de Muzică - este finanțat de Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova.
#DRRMRomânia