1 iunie 2019 în municipiul Cahul a fost o sărbătoare deosebită. Mii de copii, veseli și de mînă cu părinții lor au fost parte a activităților organizate cu această ocazie. Primarul municipiului Cahul, Dl Nicolae Dandiș, a felicitat toți copiii și a mulțumit tuturor părinților care au dedicat timp copiilor lor, instituțiilor publice dar și asociațiilor obștești care au fost implicate pe parcursul întregii zile pentru organizarea acestei sărbători. Primăria municipiului Cahul a oferit gratuit înghețată și alte dulciuri copiilor la toate activitățile, inclusiv în cadrul programului cultural desfășurat în s.Cotihana, tot cu această ocazie Dl Primar, Nicolae Dandiș, a vizitat cîteva familii social-vulnerabile cu mai mulți copii, oferindu-le dulciuri și alte produse alimentare. Activitățile în Parcul Central "Grigore Vieru" și în Piața Horelor au fost finalizate cu un concert deosebit al colectivelor artistice a Palatului de Cultură "N.Botgros" din Cahul.