Astăzi, 1 decembrie 2020, de Ziua Națională a României au fost depuse flori la bustul lui Mihai Eminescu. La depunere au luat parte Primarul municipiului Cahul dl Nicolae Dandiș alături de viceprimarii dna Romaniuc Tatiana și dna Bădin Stella, angajații Primăriei, consilieri municipali, Preasfințitul Părinte Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud, colectivul Teatrului Republican Muzical-Dramatic în frunte cu directorul Gheorghe Mîndru, Sergiu Eremie alături de colectivul Centrului de Creație al Copiilor „Miorița”, directorul Filarmonicii Municipale Cahul dl Rotilă Ilie Croitoru, precum și angajații Palatului de Cultură „Nicolae Botgros” cu membrii orchestrei Ansamblului de muzică și dans popular "Izvorașul".
La mulți ani, România! La mulți ani, români!