În data de 16 martie la sediul A.O. Perspectiva a avut loc sesiunea de informare din cadrul Concursului de idei eco-soluții „Salvează Planeta”. La eveniment au participat echipele înscrise în concurs, iar informațiile le-au fost prezentate de către organizatori.

Concursul „Salvează Planeta” are drept scop stimularea creativității tinerilor pentru dezvoltarea soluțiilor concrete și sustenabile în municipiul Cahul. În perioada 16-26 aprilie echipele vor elabora proiectele, machetele și prezentarea, iar pe 29 aprilie va avea loc sesiunea de prezentare a proiectelor în fața juriului. Tot în aceeași zi vor fi desemnați și câștigătorii concursului.

Această activitate este desfășurată în contextul programului „Cahul- Capitala Tineretului 2024” implementat de Primăria municipiului Cahul, în parteneriat cu A.O. Persзectiva, cu suportul Ministerului Educației și Cercetării al Republicii Moldova și Agenției Naționale pentru Tineret.